آیا تغییر اساسی در شرایط شما را بر آن داشته تا در توافقنامه فعلی حضانت فرزند خود تجدید نظر کنید؟ اگر چنین است، ممکن است تعجب کنید که آیا حتی امکان تغییر ترتیب حضانت فرزندتان پس از طلاق توافقی وجود دارد یا خیر.

 

بله، حضانت فرزند پس از طلاق توافقی قابل تغییر است. تغییرات را می توان به صورت متقابل یا از طریق حکم دادگاه ایجاد کرد. قاضی معمولاً درخواست‌های تغییر حضانت را در صورت وجود دلیل مهمی که به نفع کودک است تأیید می‌کند. در زیر درباره ایجاد تغییرات در حضانت فرزند پس از طلاق توافقی بیشتر بدانید.

ما می توانیم امروز شما را با یک وکیل محلی حضانت کودک ارتباط دهیم تا یاد بگیریم چگونه می توانید این تغییرات را ایجاد کنید.

 

آیا تغییر حضانت سخت است؟

ایجاد تغییرات در توافقنامه حضانت می تواند ساده، نسبتاً سریع و آسان باشد اگر هر دو والدین موافق باشند. در این موارد، قاضی معمولاً با تغییرات موافقت می کند. با این حال، ممکن است همچنان بخواهید قبل از موافقت یا درخواست هرگونه تغییر، از یک وکیل حضانت کودک نظر بگیرید.

 

از سوی دیگر، اصلاح توافقنامه حضانت فرزند زمانی که یکی از والدین موافق نیست اغلب می تواند دشوار باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که در حال حاضر حضانت مشترک باشد یا یکی از والدین حضانت کامل را بر عهده داشته باشد. در این موارد، والدینی که درخواست تغییر می کنند باید به دادگاه ثابت کنند که تغییر حضانت به نفع کودک است.

 

اصطلاح “بهترین منفعت” مبهم است و تصمیم بر اساس درک قاضی از بهترین چیز برای کودک است. اگر حضانت مشترک باشد، قاضی ممکن است بر اساس اینکه کدام والدین «مراقب اولیه» بوده اند، تصمیماتی درباره حضانت بگیرد.

 

والدینی که بیشترین مسئولیت را در تربیت و مراقبت از کودک دارند، معمولاً به عنوان مراقب اصلی در نظر گرفته می شوند.

 

مراحل تغییر حضانت پس از طلاق توافقی چیست؟

در حالی که هر دو والدین ممکن است موافقت کنند که پارامترهای توافقنامه حضانت فعلی خود را در اصل تغییر دهند، آنها همچنان باید به دادگاه مراجعه کنند تا این تغییر از نظر قانونی قابل اجرا باشد. ممکن است ایجاد یک توافق شفاهی وسوسه انگیز باشد، اما این توصیه نمی شود. انجام این کار می تواند منجر به مشکلات بزرگ در مسیر شود.

 

در زیر درباره مراحل مورد نیاز برای اصلاح قانونی توافقنامه حضانت فرزند خود پس از طلاق توافقی بیشتر بدانید و یا اینجا کلیک کنید.

 

1. یک پیشنهاد برای اصلاح حضانت تهیه و تنظیم کنید

اکثر ایالت ها از والدینی می خواهند که درخواست تغییر در توافقنامه حضانت فرزند خود را دارند تا دادخواستی را به دادگاهی که در اصل حضانت را اعطا کرده است، ارائه دهند. با این حال، اگر یکی از والدین یا هر دو به منطقه دیگری از ایالت خود نقل مکان کرده باشند یا شرایط استثنایی وجود داشته باشد که ارائه درخواست برای اصلاح فرم حضانت در دادگاه اصلی را دشوار می‌کند، می‌توان استثنا قائل شد.

2. اسناد خود را در دفتر منشی دادگاه بایگانی کنید

هنگام ثبت اسناد خود نزد منشی دادگاه، معمولاً تاریخ دادگاه دریافت می کنید. شما ملزم به پرداخت هزینه های مربوطه هستید. اگر توانایی پرداخت هزینه ها را ندارید، ممکن است واجد شرایط معافیت از هزینه باشید.

3. حرکت برای اصلاح را به والدین دیگر ارائه کنید

والدینی که درخواست اصلاح توافقنامه حضانت را دارند باید از شخصی (غیر از خودشان) این اوراق را تحویل دهند. این معمولاً حداقل 2 تا 3 هفته قبل از تاریخ دادگاه انجام می شود.

 

4. در جلسه دادرسی شرکت کنید

برخی از دادگاه‌ها از والدین می‌خواهند قبل از جلسه دادرسی در میانجی‌گری شرکت کنند. اگر در این فرآیند توافق حاصل نشود، جلسه ای برای قاضی برگزار می شود تا درخواست تغییر حضانت را بررسی کند. توصیه می شود اسناد و مدارک را در جلسه دادگاه به همراه داشته باشید تا نشان دهید چرا تغییر ضروری است و به نفع کودک است.

 

دلایلی که قاضی حضانت را تغییر می دهد چیست؟

معمولاً برای متقاعد کردن قاضی برای تغییر حکم حضانت کودک به شواهد قابل توجهی نیاز دارد. تأیید تغییرات در قراردادهای حضانت کودک مستلزم تغییر قابل توجهی در شرایط و شواهدی است که نشان می دهد این تغییر به نفع کودک است. اگر یکی از والدین حکم قبلی دادگاه را نقض کرده باشد، دادگاه ها ممکن است تغییر در توافقنامه حضانت را تایید کنند.

یک تغییر اساسی در شرایط ایجاد شده است.

تغییر اساسی در شرایط به تغییر مهم و دائمی اشاره دارد. تغییرات موقت معمولاً قابل توجه تلقی نمی شوند. نمونه هایی از تغییرات مهم عبارتند از:

انتقال پدر و مادر به ایالت دیگر.

محل سکونت فعلی کودک دیگر امن در نظر گرفته نمی شود.

تغییر در سلامت روحی یا جسمی والدین.

تغییر در شرایط مالی والدین.

مشکلات اساسی در پایبندی به توافقنامه فعلی حضانت کودک.

 

اصلاح به نفع کودک است

صرف نظر از دلایلی که برای تغییر توافقنامه حضانت فرزند خود ارائه می کنید، اگر قاضی معتقد نباشد که به نفع کودک است، موافقت نخواهد شد. در برخی موارد، اگر قاضی مطمئن نباشد که چنین مبنایی برای تغییر وجود دارد، قبل از صدور حکم به ارزیابی حضانت می‌پردازد.

ایندکسر