آیا سایت من هک شده است ؟ دلایلی مهم برای هک شدن سایت شما

 

هک شدن سایت

نحوه تشخیص هک شدن سایت یکی از سوالاتی است که کاربران سایت ها همواره به دنبال جوابی مشخص برای آن می گردند و می خواهند بدانند آیا راهی وجود دارد که از طریق آن بتوانند به هک شدن سایت خود پی ببرند و یا خیر. در صورتی که یک سایت هک شود ممکن است شما به مدت های طولانی از آن استفاده کنید اما همچنان متوجه هک شدن آن نباشید. امروزه روش های نوینی در زمینه هک کردن سایت ها به وجود آمده است و در صورتی که شما به طور مداوم سایت خود را بررسی نکنید نمی توانید بفهمید که ایا این سایت حک شده است یا خیر. از این رو ما در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از علائم و نشانه های بارز هک شدن سایت آشنا کنیم تا بتوانید در صورت وقوع این اتفاق به سرعت آن را شناسایی کرده و هر چه سریع تر از وارد شدن آسیب های بیش تر به سیستم خود جلوگیری نمایید.

افزایش امنیت سایت

یکی از روش های بسیار مطمئن و فوری برای افزایش امنیت وبسایت و دیتای کاربران، خرید گواهی SSL می باشد که حتما آن را برای یک سایت باید تهیه کرد.

نشانه ها و علائم هک شدن سایت

نشانه های هک شدن سایت می تواند متعدد باشد که در ادامه به مهم ترین و اصلی ترین آن ها اشاره کرده ایم:

عدم امکان دسترسی ادمین به سایت

یکی از مهم ترین نشانه هایی که می تواند نشانگر هک شدن سایت شما باشد، عوض شدن پسورد ورود ادمین به سایت می باشد. به همین دلیل بهتر است که به صورت مداوم سایت خود را آپدیت کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت تغییر پسورد ادمین سریعا تغییرات را شناسایی کنید. بنابراین سعی کنید که بخش ادمین سایت خود را همواره بر أساس یک برنامه دقیق کنترل نمایید و از آن غافل نشوید.

در لینکدین و تامبلر روش های نوین و اطلاعات روز دنیای تکنولوژی را دنبال کنید.

کند تر شدن سایت

ممکن است شما با مشاهده کند شدن سایت و یا حتی لود نشدن آن، اولین عاملی که به ذهنتان برسد وجود مشکل در هاست و یا سرور باشد؛ در حالی که یکی از اصلی ترین عللی که می تواند منجر به کند شدن سایت شما و حتی لود نشدن صفحات آن شود، هک شدن سایت توسط عوامل خارجی می باشد.

ارسال شدن ایمیل های اسپم

یکی از مشخصه های اصلی هک شدن سایت شما، ارسال ایمیل های اسپم آن می باشد، از این رو توصیه می شود که ایمیل ها و ارسالی های هر روز خود را چک کنید و از آن ها غافل نشوید. اگر ایمیل هایی مثل اطلاع رسانی، عضویت، لینک خرید و سایر ایمیل هایتان را از طریق سیستم های وردپرس ارسال می کنید، آن ها را زیر نظر داشته و بر آن ها مدیریت کافی داشته باشید. حتی اگر ایمیل های سایت خود را دریافت نمی کنید باز هم سایت خود را کنترل کنید تا علت عدم ارسال را پیدا کنید که یکی از آن ها ممکن است از علائم هک سایت شما باشد.

کاهش رتبه در نتایج جست و جو ها

موتورهای جست و جو به صورت 24 ساعته سایت شما را تحت نظر دارند و هر گونه تغییری که در آن رخ دهد را سریعا به دیتا بیس های خود اضافه می کنند. وقتی که سایت شما هک شود، ممکن است بخشی از توضیحات و یا کلمات کلیدی که در متا تگ های صفحات وارد کرده اید تغییر کند. به همین دلیل با تغییر آن ها به عناوین غیر مرتبط، نتیجه سایت شما در موتور های جستجو با افت مواجه خواهد شد.

وجود فایل های ناشناخته یا اکانت های نا مربوط

وقتی که سایتی هک می شود، معمولا فایل هایی بر روی سرور سایت شما اضافه خواهد شد که به وسیله این فایل ها هکر می تواند به هدف خود دسترسی پیدا کند. این فایل ها می توانند یک بات نت بوده و یا یک بک دور ساده در وب سایت و یا یک فرستنده اسپم باشد. باید همیش حواستان به کاربرانتان هم باشد. اگر که کاربرانی با اسامی مختلف و نا مربوط مشاهده کردید، سعی کنید فعالیت آن ها را با دقت زیادی کنترل نمایید.