انواع ترمیم دندان و روش های آن

ترکها ممکن است به عمق اتصال مینا و عاج ادامه یافته و به صورت خطها موازی مویی ظاهر شوند. در صورتی که یکی از دندانهای جلویی شما آسیب دیده باشد، مثلاً اگر دندان خرد شده، شکسته، تغییر رنگ داده و یا کوچکتر از حد متوسط باشد، ممکن است نیاز به روکش داشته باشید. تورم ایجاد شده در لثه ممکن است آن قدر زیاد باشد که باعث پنهان شدن دندان شود یا آنکه رنگ لثه به جای صورتی رنگ قرمز یا سیاه دیده شود.

هنگامی که لثه متورم میشود دندان نسبت به لمس بسیار حساس و دردناک خواهد شد. مواد خارجی که در زیر خط لثه باقی میماند، اغلب منجر به تحریک دائمی یا ترمیم دندان و بارداری بیماری لثه میشود. مواد ترمیمی کامپوزیت امکان انواع ترمیمهای دندانی را فراهم کرده اند و در بسیاری از مواقع به جای تعویض مواد ترمیمی، میتوان تنها بخش آسیب دیده دندان را پر کرد چرا که مواد جدید کامپوزیت هم به دندان خوب میچسبند هم به پر شدگی پیشین. این مواد سپس بر روی دندان ثابت میشوند و ساختار و ظاهر دندان صدمه دیده و یا پوسیده را احیا میکنند.

مواد پر کننده کامپوزیت از رزین هم رنگ دندان ساخته میشوند و در دندان های جلویی که در معرض دید قرار دارند استفاده میشوند. تصاویری که با استفاده از اشعه ایکس گرفته می شود می توانند پوسیدگی که در مینا در کناره های دندان ها، در جایی که دندان ها به هم می رسند و همچنین در عاج دندان که زیر مینای دندان قرار دارد را نشان دهند. در مقایسه با سایر مواد پر کردنی دندان آمالگام دارای استحکام و دوام بیشتری بوده و همچنین ارزانتر است.

در گذشته رزین کامپوزیت مشکلات و معایب زیادی داشت و برای دندانهای عقبی که فشار بیشتری به آنها وارد میشود استحکام کافی نداشت. لکههای سیاه یا قهوه ای روی دندان که با یا بدون احساس درد همراه هستند میتوانند علامت پوسیدگی دندان باشند. در مقاله 2015 بِک، پوسیدگی مجدد دندان دومین عامل اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی گزارش شد.