[ad_1]

پرفروش ترین مکینتاش اپل لپ تاپهای آن یعنی MacBook Air و MacBook Pro است. بنابراین منطقی به نظر می رسد که اپل سیستم جدید M1 خود را روی یک تراشه در این دستگاه ها عرضه کند. اما اپل همچنین تصمیم گرفت از M1 در Mac mini استفاده کند. دو سال پس از آخرین به روزرسانی ، Mac mini اولین مک دسکتاپ بود که SoC اپل را ارائه می دهد.

پس از آزمایش M1 Mac mini ، یک چیز واضح است: با قیمت 699 دلار ، M1 Mac mini ارزش زیادی دارد. آنقدر پول می گیرید که درک آن کمی دشوار است ، مخصوصاً برای هر کس که در گذشته در Mac minis سرمایه گذاری کرده است. شما انتظار دارید در ازای عملکرد پرداختی مصالحه کنید. اینجا نه. دیگر نه.

این بررسی برای Mac mini که دارای یک پردازنده گرافیکی 8 هسته ای و 8 گیگابایت رم است ، در 699 دلار فروخته می شود. این مدل همچنین دارای یک SSD 256 گیگابایتی است.

قبل از اینکه به نتایج عملکرد بپردازیم ، بیایید کمی در مورد چرایی سرعت این Mac mini صحبت کنیم. این به دلیل M1 است.

M1: سیستم تراشه

تغییرات پردازنده در Mac جدید نیست. در اواسط دهه 1990 ، اپل از پردازنده های Motorola 68000 به PowerPC تغییر یافت. در سال 2005 ، اپل انتقال از PowerPC به پردازنده های اینتل را اعلام کرد. اکنون ، در سال 2020 ، اپل روند دو ساله تغییر تراشه های اینتل به پردازنده های خود را آغاز کرده است. اما چرا باید مراقب باشید؟

اپل بدون هیچ دلیل موجهی فقط تراشه ها را تغییر نمی دهد. دلایل زیادی وجود دارد که اپل می خواهد سوئیچ کند و دلیل آن برای شما مصرف کننده خوب است. اپل می خواهد سخت افزار و نرم افزاری با ویژگی هایی بسازد که بدون تغییرات اساسی به دست نمی آید. مطمئناً ، اپل با كنترل هرچه بیشتر از این مشاغل بهره می برد ، اما اگر اپل واقعاً علاقه ای به توسعه Mac نداشته باشد (همانطور كه ​​برخی از کاربران قدیمی فکر می كنند ، زیرا آیفون) ، این تغییر را ایجاد نخواهد كرد.

اپل M1 را یک سیستم تراشه (SoC) می نامد. قبل از M1 ، Mac تراشه های جداگانه ای برای پردازنده ها ، گرافیک ، RAM ، کنترلرها و موارد دیگر داشت. این م componentsلفه ها اکنون در یک تراشه ترکیب شده اند (RAM از نظر فنی یک تراشه جداگانه در همان بسته است). و اپل چیز جدیدی در مورد همه اینها نیست. آنها سالهاست که نرم افزارهای آیفون و آیپد را می سازند. اگر می خواهید درباره M1 بیشتر بدانید و اینکه SoC چرا Mac را خیلی سریع می کند ، این بررسی را برای M1 SoC بخوانید.

نکته ای که باید در SoC به آن توجه ویژه کنم حافظه آن است. M1 با 8 گیگابایت یا 16 گیگابایت رم همراه است و اگر 32 یا 64 گیگابایت حافظه RAM می خواهید ، باید در یک مدل مبتنی بر Intel سرمایه گذاری کنید – یا صبر کنید و ببینید آیا اپل SoC با حافظه بیشتری راه اندازی می کند یا خیر. میزان حافظه برای بسیاری از کاربران ، به ویژه برای هر کسی که از نرم افزارهای حرفه ای تولید استفاده می کند ، یک مشکل است. طبق تجربه من با 8 گیگابایت M1 Mac mini ، در هنگام کار معمول در دستگاه قادر به کاهش سرعت دستگاه نبودم. ما مقاله جداگانه ای داریم که نحوه کارکرد حافظه در M1 را توضیح می دهد و زمان آن رسیده است که به دلیل معماری متحد اپل ، دوباره به حافظه مورد نیاز خود فکر کنیم.

تست های عملکرد Mac mini

ما چندین معیار برای اندازه گیری عملکرد M1 Mac mini انجام دادیم. برای مقایسه ، ما همچنین یک پردازنده چهار هسته ای Intel Core i3 Mac mini با 3.6GHz 2018 را آزمایش کردیم که هنگام عرضه 799 دلار فروخت. این مک است که M1 در اپل جایگزین می کند.

معیارهای Geekbench 5 برای یک پردازنده واحد و بسیاری از پردازنده ها

m1 mac mini geekbench 5 IDG

نتایج در نتایج Geekbench بیان شده است. نتایج بالاتر / باندهای طولانی تر بهتر هستند.

معیار Geekbench 5 شاخص خوبی برای عملکرد کلی است. M1 Mac mini عملکرد پردازنده تک هسته ای Core i3 Mac mini تقریباً دو برابر و در تست چند هسته ای عملکرد بیش از دو برابر داشته است. Mac mini جدید باعث می شود Mac mini قدیمی خوب به نظر برسد ، پیر.

معیارهای چند هسته ای و تک هسته ای Cinebench R23

m1 mac mini cinebench r23 IDG

نتایج در برآورد Cinebench بیان شده است. نتایج بالاتر / باندهای طولانی تر بهتر هستند.

روش دیگر برای اندازه گیری عملکرد ، مشاهده نتایج معیار Cinebench R23 است. این برنامه ارائه پرتوی مبتنی بر پردازنده را انجام می دهد ، بنابراین گرچه مورد توجه متخصصان خلاق است ، اما روش خوبی برای اندازه گیری بهره وری در یک محیط تولید است. باز هم شاهد یک نتیجه چند هسته ای دیگر از M1 Mac mini هستیم که بیش از دو برابر Mac mini قدیمی است. نتیجه تک هسته ای نیز با افزایش 60 درصدی چشمگیر است.

معیارهای چند هسته ای و تک هسته ای Cinebench R20

m1 mac mini cinebench r20 IDG

نتایج در برآورد Cinebench بیان شده است. نتایج بالاتر / باند های طولانی تر بهتر هستند.

در آزمایش بعدی ما دوباره به Cinebench مراجعه کردیم اما این بار با نسخه R20 که فقط برای پردازنده های اینتل نوشته شده است. در این حالت ، M1 Mac mini با استفاده از Rosetta2 ، نرم افزار ترجمه کد اپل که به برنامه های بهینه سازی شده Intel اجازه می دهد با سیلیکون اپل اجرا شوند ، برنامه را راه اندازی می کند. و هنوز هم با مک 44٪ افزایش تست های چند هسته ای ، از مک مینی قدیمی بهتر عمل می کند! نتیجه تک هسته ای کمی ضعیف تر است و 8 درصد افزایش نشان می دهد.

معیارها نشان می دهند که Mac mini سریع است ، اما حتی کارهای ساده ای که شما همیشه در رایانه انجام می دهید سریع احساس می شوند. باز و بسته شدن بیوه ها ، اخطارها و اخطارها و حتی بیدار شدن از خواب روی آنها کلیک کنید. Safari از به روزرسانی به macOS Big Sur و M1 سود زیادی می برد – سرعت ارائه و پیمایش صفحات وب بسیار سریع است.

علاوه بر معیارها ، من برای چندین برنامه مبتنی بر برنامه زمان تعیین کردم تا ببینم تفاوت چیست. با iMovie ، صادرات ویدیوی 32 دقیقه ای با انتقال های ساده و عنوان شروع ، 129 ثانیه طول کشید تا به عنوان یک فایل ویدیویی 720p صادر شود. همین صادرات در مقایسه با عذاب آور 252 ثانیه ای مک مینی قدیمی ، به همان شکل رسیده است. در GarageBand ، من یک پادکست Macworld 42 دقیقه ای را به یک فایل MP3 256k صادر کردم و این پیشرفت چندان چشمگیر نبود – سرعت M1 Mac mini 10 درصد سریعتر از Mac mini قدیمی بود.

ویژگی m1 mac mini display IDG

برنامه های اپل مانند iMovie برای استفاده از M1 بهینه شده اند.

عملکرد مینی گرافیک Mac

یک مشکل بزرگ دیرینه Mac mini این است که این دستگاه به طور سنتی دارای گرافیک کم رنگ است. این متکی به گرافیک یکپارچه اینتل بود و عملکرد کافی برای استفاده روزمره را فراهم می کرد ، اما سعی کنید کاری سخت تر انجام دهید و به سرعت متوجه شوید که Mac mini رنج می برد. اپل همچنین Mac mini را به اندازه سایر Mac ها به روز نمی کند (آخرین به روزرسانی قبل از این در سال 2018 و. بود) که به روزرسانی جایگزین کارکنان چهار ساله شد). بنابراین با گذشت زمان ، با تقاضای بیشتر نرم افزار ، مک مینی همگام نشد.

همه اینها با M1 Mac mini تغییر می کند. در آزمایشاتی که انجام دادیم ، مدل جدید یک گرافیست خیره کننده است. و این همه: بیشتر معیارهایی که ما راه اندازی کردیم با برنامه های غیر طبیعی ساخته شده اند و Mac mini هنوز هم نرخ فریم و نتایج بالایی را ارائه می دهد.

ما معیارهای داخلی را برای اجرا کرده ایم ظهور مهاجم مقبره ها و تمدن ششم، هر دو در شبیه سازی با M1 Mac mini کار می کنند. و فقط به نرخ فریم در نمودارهای زیر نگاه کنید. تکرار می کنم ، این همان است در شبیه سازی. Mac mini قدیمی در مقایسه با M1 Mac mini دردسر ساز است.

ظهور مهاجم مقبره ها استاندارد

m1 mac grave raider IDG

نتایج فریم در ثانیه است. نتایج بالاتر / باند های طولانی تر بهتر هستند.

تمدن ششم استاندارد

m1 mac civ 6 IDG

نتایج فریم در ثانیه است. نتایج بالاتر / باندهای طولانی تر بهتر هستند.

Geekbench 5 یک برنامه جهانی است و محک محاسبه آن GPU را با استفاده از OpenCL یا چارچوب گرافیکی Metal آزمایش می کند. و نتایج اینجا کمیک است. Mac mini قدیمی به سختی در مقایسه با M1 Mac mini ثبت نام می کند.

معیار محاسبه Geekbench 5

محاسبه m1 mac mini geekbench IDG

نتایج در نتایج Geekbench بیان شده است. نتایج بالاتر / باند های طولانی تر بهتر هستند.

اگر Mac mini قدیمی دارید و عملکرد CPU برای ارتقا شما کافی نیست ، این نتایج گرافیکی باید تقویت نهایی را به شما بدهند.

طراحی Mac mini ، درگاه ها و پشتیبانی از نمایشگر

اپل طراحی Mac mini را تغییر نداد. این کیس همچنان دارای یک جعبه آلومینیومی جمع و جور ، 7.7 7. 7.7 1.4 1.4 است و اندازه آن آن را برای موقعیت های منحصر به فرد که فضا در آن اولویت دارد ، اعم از میز ، استفاده برای نصب های خلاقانه یا با سایر مین های Mac برای مزرعه سرور انباشته شده است. اما مدل های سیلیکونی اپل فقط در رنگ نقره ای موجود هستند ، در حالی که Intel Mac mini در رنگ خاکستری فضا موجود است.

نقره ای خاکستری خاکستری mac mini IDG

اپل هنوز Intel Mac mini را ارائه می دهد که فقط در رنگ خاکستری (چپ) موجود است. M1 Mac mini در رنگ نقره ای موجود است.

علاوه بر رنگ ها ، تفاوت زیادی با درگاه های ارائه شده وجود دارد. M1 Mac mini فقط دو پورت تاندربولت / USB 4 دارد ، در حالی که مدل اینتل چهار پورت تاندربولت 3 / USB-C دارد. ممکن است برای M1 Mac mini به هاب نیاز داشته باشید. هر دو مدل دارای پورت HDMI 2.0 ، دو پورت USB-A ، جک اترنت گیگابیتی و جک هدفون هستند.

مشکل دیگر M1 Mac mini پشتیبانی از نمایشگر آن است. آنچه باید بخاطر بسپارید در اینجا است:

  • M1 Mac mini: این می تواند تا دو نمایشگر پشتیبانی کند ، یکی از نمایشگرهای 6K (در 60Hz) متصل به Thunderbolt و دیگری 4K (در 60Hz) متصل به HDMI 2.0

  • Intel Mac mini:

    • این می تواند تا سه نمایشگر را پشتیبانی کند ، با دو نمایشگر با رزولوشن 4096×2304 (60Hz) از طریق Thunderbolt متصل شده و یک صفحه نمایش با وضوح 4096×2160 (60Hz) از طریق HDMI 2.0 متصل می شود

    • یا دو نمایشگر ، یکی با رزولوشن 5120×2880 (60Hz) از طریق Thunderbolt 3 متصل شده و دیگری با رزولوشن 4096×2160 (60Hz) از طریق HDMI 2.0 متصل است

اکثر افراد از یک یا دو نمایشگر استفاده می کنند ، اما تعداد زیادی از آنها از سه (حرفه ای خلاق ، تجزیه و تحلیل داده) استفاده می کنند. اگر نمی توانید بدون نمایشگر سوم زندگی کنید ، پس M1 Mac mini مناسب شما نیست. شما باید مدل Intel را دریافت کنید.

پورت های مینی m1 m1 IDG

M1 Mac mini (بالا) دارای دو درگاه Thunderbolt / USB-C کمتر از مدل مبتنی بر Intel (پایین) است.

ردیف پایین

Mac mini از آنجا که ارزان ترین Mac دسکتاپ اپل است و همچنین به دلیل اندازه ای که به آن انعطاف می بخشد ، محبوب است و آن را به یک ماشین مناسب برای استفاده در شرایط مختلف تبدیل می کند. اما از نظر عملکرد ، این در مورد سطح پایین خط Mac بود.

دیگر این مورد در سیستم M1 روی تراشه وجود ندارد. جدید 699 دلاری M1 Mac mini درست در کنار مدل قبلی خود ، هسته 4 هسته ای 3.6 گیگاهرتزی اینتل Core i3 Mac mini از بین می رود و آن را در گرد و غبار رها می کند. در واقع ، بر اساس معیارهای ما ، عملکرد M1 Mac mini جدید منعکس کننده عملکرد 13 اینچی M1 MacBook Pro جدید است.

متأسفانه ، M1 Mac mini فقط دارای دو پورت Thunderbolt / USB-4 است ، به این معنی که ممکن است نیاز به خرید هاب داشته باشید. و محدودیت های نمایش ممکن است برای شما اعمال شود. اما حتی با وجود این محدودیت ها ، Mac mini در نهایت بهترین مقدار در حال حاضر در خط مک اپل است. Mac mini ممکن است از نظر قامت کوچک باشد ، اما یک غول عملکرد است.

توجه: وقتی پس از کلیک کردن روی پیوندهای مقالات ما چیزی را خریداری می کنید ، ممکن است کمیسیون کمی بدست آوریم. برای اطلاعات بیشتر خط مشی شرکت ما را مطالعه کنید

[ad_2]

منبع: shogh-khabar.ir

ایندکسر