حضانت فرزند بعد از فوت پدر

حضانت فرزند بعد از فوت پدر

از جمله موضوعات مهم در زمینه حقوقی حضانت فرزند بعد از فوت پدر است که خیلی از خانواده ها درگیر آن هستند. در این راه مادر سعی می کند حضانت فرزند خود را بگیرد و خانواده پدری نیز در تلاش هستند تا عدم صلاحیت مادر را به دادگاه ثابت کنند. به همین علت وجود یک وکیل در این امر می تواند به نفع باشد. در ادامه این مطلب می خواهیم به شما بگوییم که آیا در صورت فوت پدر، مادر حق حضانت فرزند را دارد و یا باید  پدربزرگ نسبت به این امر اقدام کند.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر بر عهده مادر است

اولین فردی که بعد از فوت پدر می تواند حضانت فرزندان را برعهده بگیرد، مادر می باشد. مادر سرپرست اصلی کودکان خواهد بود و پدربزرگ در اولویت های بعدی قرار دارد. در واقع تنها پدربزرگ حق ولایت را دارد و هیچگونه حق دیگری برای سرپرستی ندارد. سرپرست اصلی مادر است؛ تنها زمانی این حق از مادر گرفته خواهد شد که شرایط لازم را نداشته باشد و توسط دادگاه این تشخیص داده شود که مادر صلاحیت لازم را برای بزرگ کردن فرزندان دختر یا پسر خود ندارد. در ادامه این شرایط را با شما در میان خواهیم گذاشت.

در چه شرایطی مادر نمی تواند حضانت فرزند بعد از فوت پدر را برعهده بگیرد؟

مادر باید به دادگاه ثابت کند که صلاحیت لازم را برای گرفتن حق حضانت دارد. در صورتی که در این امر موفق نباشد، دادگاه این حق را از مادر خواهد گرفت و به جد پدری یعنی پدربزرگ خواهد سپرد. این شرایط شامل گزینه های زیر می شوند:

·       مادر بیماری روانی داشته باشد و پزشکی قانونی نیز آن را اثبات کرده باشد

·       مادر به انواع مخدر، الکل و مشروبات الکلی اعتیاد داشته باشد

·       مادر درگیر فساد و فحشا و روابط نامشروع باشد

·       مادر کودک را مجبور به کارهای مختلف از جمله تکدی گری و… کند

·       مادر به کودک آسیب های جسمی و جنسی برساند

در صورتی که مادر درگیر هر کدام از این موارد باشید، پدربزرگ و جد پدری می تواند به دادگاه مدارک معتبری را به منظور اثبات تمامی آن ها ارائه دهد و از این طریق حق حضانت و بزرگ کردن فرزندان را خود بر عهده بگیرد.

آیا بعد از فوت پدر و ازدواج مادر، حضانت از مادر گرفته خواهد شد؟

یکی دیگر از مسائلی که خانواده های زیادی درگیر آن هستند این بوده که در ابتدا حق حضانت به مادر داده شده است ولی مادر بعد از مدتی ازدواج می کند. در این شرایط پدربزرگ هر کاری می کند تا به این دلیل حضانت را از مادر بگیرد و بار دیگر دادگاه را به جریان بیندازد. این مسئله بسیار مشهود بوده و خیلی از افراد درگیر آن هستند. چیزی که باید در رابطه با این موضوع باید به آن توجه داشته باشید این بوده که اگر پدر در ابتدا فوت کرده باشد و سپس مادر نسبت به ازدواج مجدد اقدام کرده باشد، بلامانع بوده و می تواند خود حضانت فرزند بعد از فوت پدر را دریافت کند و ازدواج او مانعی برای این کار نخواهد بود.

ولی در صورتی که پدر در قید حیات باشد و مادر و پدر از هم جدا شده باشند و یا به عبارتی متارکه کرده باشند، اگر مادر بخواهد ازدواج کند، قضیه پیچیده تر خواهد بود و امکان از دست رفتن حق حضانت ممکن خواهد بود. از این رو باید با دید بازتری برای این موضوع خودتان را آماده کنید.

آیا به حضور وکیل نیازی است؟

امروزه وکلای حقوقی مانند پزشکان هستند و برای هر خانواده ای لازم است تا نسبت انتخاب یک وکیل برای حل انواع مشکلات خود اقدام کنند. مسئله حضانت فرزند بعد از فوت پدر بسیار پراهمیت بوده و در صورتی که مادر نتواند از حق و حقوق خود به خوبی دفاع کند، در آن صورت پدربزرگ و جد پدری می کند حضانت را برای همیشه از مادر بگیرد و او را از نیاز به عواطف مادری دور کند. در صورتی که حضور یک وکیل حضانت می تواند به کمک مادری بیاید که صلاحیت لازم را دارد. اگر شما نیز درگیر این نوع از مشکلات هستید، می توانید برای برنده شدن در دادگاه می توانید از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. این وکیل با تخصص و دانشی که دارد، به شما کمک خواهد کرد تا برنده میدان شوید و برای همیشه فرزندان خود را در کنارتان داشته باشید.

چگونه حضانت فرزندم رو بگیرم؟

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مسئله بسیار مهم و ضروری حضانت فرزند بعد از فوت پدر آشنا کنیم. این مسئله آنچنان پراهمیت بوده که مادران تمامی تلاش و هزینه خود را به کار می گیرند تا خود حق حضانت را برعهده بگیرند. به طور کلی در صورتی که مادر از شرایط لازم برخوردار باشد، در آن صورت مادر بدون هیچگونه مشکلی می تواند در دادگاه برنده شود ولی در غیر این صورت، حضانت فرزند برعهده پدربزرگ پدری خواهد بود؛ هر چند فرزند به این موضوع علاقه ای نداشته باشد.