سنجش تراکم استخوان برای تشخیص پوکی استخوان خفیف و شدید – کلینیک نگین آزادی

پوکی استخوان یا اوستئوپروز یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز میکند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار میدهد. پوکی استخوان در مرحله پیشرفته میتواند بیمار را با شکستگیهای همزمان و پیچیدهای درگیر کند و شانس درمان را به حداقل کاهش دهد از همین رو با انجام تست سنجش تراکم استخوان میتوان برای افراد مستعد یا مشکوک به بیماری در مراحل اولیه، از پیشروی بیماری در بدن آنها جلوگیری کرد. چنان انحراف معیار یا SD او از ۲.۵- پایینتر باشد وی به پوکی استخوان دچار شده است.

تعرفه تراکم استخوان سال 99 شکستگیهای لگن پس از سقوط رخ میدهند، اما دو سوم شکستگیهای مهرهای به صورت خاموش بوده و با یک فشار مختصر مانند بلند کردن یک جسم، عطسه کردن و خم شدن رخ میدهند. اگر شما مجبور به انجام سنجش تراکم استخوان در بیمارستان هستید، احتمالا با اسکنر مرکزی تصویر برداری انجام شود، به این شکل که بر روی سکو به پشت خوابیده و در همین حین بازوی مکانیکی یا دتکتور از بالای بدن شما عبور و تصویربرداری می کند. زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است به دلیل درد و تغییر شکل های مرتبط با روند بیماری ، ورزش را محدود کنند. بعد از یائسگی ، خطر پوکی استخوان در مهره های کمر ، مچ دست و هیپ افزایش می یابد .مشکلات پزشکی بعد از شکستگی هیپ مانند وابستگی به دیگران جهت انجام امور شخصی و نیاز به پرستار خانگی افزایش می یابد . شکستگیهای ناشی از استئوپروز، شکستگیهایی هستند که به طور معمول در آن موقعیتها در افراد سالم شکستگی استخوان رخ نمیدهد.

مصرف روزانه 75-90 میلی گرم ویتامین C باعث تحریک كلاژن و افزایش سنتز آن می گردد و همین امر به بدن شما در ساختن استخوان های سالم کمک می كند. عدد تی از طریق مقایسه BMD فرد با BMD جوان سالم نرمال و عدد زد از طریق مقایسه BMD فرد با BMD افراد هم سن و هم جنس او بدست میاید. پوکی استخوان شرایطی است که باعث میشود استخوان ها ضعیف شده و قدرت خود را از دست بدهند، در نتیجه آنها راحت تر از استخوان های نرمال دچار شکستگی می شوند. و منی ک حتما باید سزارین بشم نیازه هزینه ایی به پزشک یا بخش های دیگه پرداخت کنم؟

نیاز به تستهای دیگری نیز هست؟
فرم را به دقت بخوانید و اگر موردی را متوجه نشدید آن را سؤال کنید. در صورت لزوم از مکملهای کلسیم و ویتامین دی استفاده کنید – در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. آیا در کنار تست سنجش تراکم استخوان نیاز به تستهای دیگری نیز هست؟ عوامل دیگری نیز مثل کم تحرکی یا کمبود وزن بیش از ۱۰٪ نسبت به وزن دوران جوانی یا بیامآی کمتر از ۱۹، عوامل وراثتی و اعتیاد به الکل باعث پوکی استخوان هستند. شکستگیهای لگن وخیمترین عارضه استئوپروز بوده و میزان مرگ ومیر آن در سال اول بیش از ۲۰٪ است. در ایران حدود ۴/۵٪ مردان و ۸٪ زنان به پوکی استخوان و بیش از ۳۵٪ آنها به درجات خفیف تری از کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند. استفاده از داروها بطور تئوریک یک عامل خطر قابل کنترل است اگرچه در اغلب موارد افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان بر اثر دارودرمانی اجتناب ناپذیر است.

Z Score در تراکم استخوان
برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از تراکم استخوان bmd ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.