فاکتور های موثر در معماری و دکوراسیون داخلی منزل

در عصر مدرن علاوه بر معماری بیرونی، بر معماری و دکوراسیون داخلی منزل نیز تاکید می شود. فاکتورهایی که بر معماری و دکوراسیون داخلی منزل نقش ویژه ای دارد.

فاکتور های موثر در معماری و دکوراسیون داخلی منزل

 

از دیرباز “خانه” یک مفهوم معنایی یکسان را در بین بشر داشته است. در این بین، طراحی و دکوراسیون داخلی منزل از قرنی به قرن دیگر و از مردمانی به مردمان دیگر مدام در حال تغییر بوده است. در عصر مدرن به طراحی خانه، معماری منزل و طراحی داخلی، دکوراسیون منزل گفته می شود. انسان مدرن بر اثر تجربه و علم دریافت که خانه اثرگذارترین تاثیر را بر فکر، روح و روان انسان می گذارد.

فاکتور های موثر در معماری و طراحی داخلی منزل 

از آن جایی که معماری و دکوراسیون داخلی منزل ارتباط مستقیمی با ویژگی های روحی-روانی انسان دارد، بایستی انسان به عنوان فاکتور اصلی طراحی داخلی منزل در نظر گرفته شود. انسان محوریت هر مشاوره طراحی دکوراسیون داخلی منزل می باشد و براساس آن تصمیم به طراحی فضا گرفته می شود. در این بین، احساسی که آن فضا بر شخص می تواند داشته باشد بسیار مهم است. با شناخت و اعمال فاکتورهای موثر در معماری و دکوراسیون داخلی منزل می توان بر زیبایی و تاثیر خانه افزود. در این مقاله به بررسی فاکتورهایی که در معماری و دکوراسیون داخلی منزل نقش به سزایی دارد بحث خواهد شد. استفاده از این فاکتورها در کاهش هزینه دکوراسیون داخلی منزل که به صورت غیرعلمی طراحی می شوند، مفید خواهد بود. 

فاکتور اول: نور

از مهم ترین و تاثیرگذارترین فاکتور های دکوراسیون منزل، نور و نورپردازی صحیح و اصولی می باشد. اجرای دکوراسیون داخلی منزل بدون نورپردازی صحیح نه تنها کاری بیهوده است بلکه از زیبایی معماری و دکوراسیون داخلی منزل می کاهد و فضای خانه را بی روح می سازد. المان های دکوراسیون در حضور نور زیبایی دو چندان می یابند. یکی از عواملی که باعث طراحی دکوراسیون ارزان منزل می شود، ساخت و طراحی فضایی است  که از نور طبیعی به طور صحیح و کارا استفاده شود. بعضی از معماری های غیراصولی به گونه ای اجرا می شوند که مانع ورود و تابش نور طبیعی به داخل خانه  می شوند. بنابراین، باید طراحی معماری به گونه ای هوشمندانه اجرا شود. قدم بعدی استفاده از المان های نوری مصنوعی، مانند: هالوژن ها، نور های نقطه ای، لوستر و آباژور می باشد. ترکیب این نورها با سبک دکوراسیون منزل اهمیت فوق العاده ای دارد چرا که تناسب و اعتدال به زیبایی خانه خواهد افزود. در آخر هر مشاور دکوراسیون داخلی منزل استفاده از نورهای طبیعی و مصنوعی را جادوی معماری دکوراسیون جدید منزل ایرانی می داند.

 

 

فاکتور دوم: رنگ 

از اصول معماری و دکوراسیون مسکونی، فاکتور رنگ جزء فراموش نشدنی یک خانه زیبا است. رنگ در چندین زمینه کمک شایانی به فضا و احساس موجود در آن خانه می کند. برای خانه های کوچک، استفاده از رنگ هایی که بتواند فضا را بزرگ تر و دلبازتر نشان دهد اهمیت ویژه ای دارد. انتخاب رنگ روشن و مناسب و همرنگ کردن دیوارها و سقف ها می تواند فضای خانه را بزرگ تر از حد واقعی نشان دهد. همچنین رنگ در ایجاد حس صمیمیت و آرامش تاثیر فوق العاده ای دارد. رنگ های ملایم برای اتاق خواب ها برای خواب راحت کمک کننده خواهد بود. برای اتاق نشیمن و پذیرایی رنگ هایی که باعث احساس انرژی و شادابی شود، انتخاب مناسب تری است. در کلام آخر، رنگ از آن جمله فاکتور هایی است که ارتباط مستقیمی با احساسات و روان انسان دارد و اجرای دکوراسیون داخلی منزل بدون انتخاب رنگ های اصولی و صحیح، منجر به یک خانه زیبا نخواهد شد و حتی با افزایش قیمت دکوراسیون منزل هم کار به جایی نخواهد رسید. 

 

فاکتور سوم: مبلمان و چیدمان در طراحی داخلی مسکونی

از دیگر فاکتور هایی که در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان مسکونی نقش پررنگی را ایفا می کند، انتخاب و چیدمان مبلمان منزل است. مبلمان به تمام مواردی که مربوط به نشستن باشد اشاره می کند، مانند: مبل، مبل پاف، میز ناهارخوری و صندلی ها، صندلی های میزبان و بار. در انتخاب نوع مبلمان باید به سبک معماری داخلی توجه شود. برای معماری های مدرن باید از مبلمان مدرن و برای معماری های کلاسیک باید مبلمان کلاسیک انتخاب شود. همچنین، رنگ نیز در مبلمان بسیار اهمیت دارد چرا که رنگ مبلمان بیش از 30 درصد رنگ منزل را شامل می شود. تناسب رنگ دیوار ها و مبلمان در زیباسازی فضای داخلی خانه بسیار اهمیت دارد. 

 

در کلام آخر، برای داشتن خانه ای زیبا و صمیمی که حس آرامش را بر انسان القا کند، باید از مشاور دکوراسیون منزل کمک گرفت. معماران داخلی با علم و توانایی که به دست آورده اند، می توانند اجرای دکوراسیون داخلی منزل را به عهده بگیرند. آن ها فاکتورهایی را که در طراحی یک خانه زیبا به کار می رود را می شناسند. از مهم ترین فاکتور ها می توان به نور، رنگ و مبلمان منزل اشاره کرد. فاکتور های دیگری نیز تاثیرگذارهستند که در این مقاله به آن ها اشاره نشده است.