پدیکلوزیس (شپش ، شپش سر ، شپش بدن ، شپش ناحیه تناسلی ، کوتی ، خرچنگ)

پدیکلوزیس چیست؟

پدیکلوزیس نوعی آلودگی به قسمت های مودار بدن یا لباس با تخم ها ، لاروها یا بزرگسالان شپش است. مراحل خزیدن این حشره از خون انسان تغذیه می کند که می تواند منجر به خارش شدید شود. شپش سر معمولاً بر روی پوست سر ، شپش خرچنگ در ناحیه تناسلی و شپش بدن در امتداد درزهای لباس قرار دارد. شپش بدن برای تغذیه به پوست می رود و دوباره به لباس باز می گردد که برای درمان شپش سر میتوانید اقدام کنید.

چه کسی به پدیکلوزیس مبتلا می شود؟

هر کسی ممکن است تحت شرایط مناسب قرار گرفتن در معرض شپش قرار گیرد. پدیکلوزیس در تماس مستقیم به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. آلودگی به شپش سر اغلب در محیط های مدرسه یا موسسات یافت می شود. هجوم شپش خرچنگ را می توان در میان افراد فعال جنسی مشاهده کرد. آلودگی به شپش بدن را می توان در افرادی که در شرایط شلوغ و غیربهداشتی زندگی می کنند مشاهده کرد که در آن لباس ها به ندرت تعویض یا شستشو می شوند.

پدیکلوزیس چگونه منتقل می شود؟

برای هر دو شپش سر و شپش بدن ، انتقال می تواند در طول تماس مستقیم با یک فرد آلوده رخ دهد. به اشتراک گذاشتن لباس و شانه یا برس نیز ممکن است منجر به انتقال این حشرات شود. در حالی که راههای دیگر ممکن است ، شپش خرچنگ اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

علائم پدیکولوز چیست؟

معمولاً اولین نشانه آلودگی خارش یا خراش در ناحیه ای از بدن است که شپش تغذیه می کند. خاراندن پشت سر یا اطراف گوش ها باید به بررسی تخم های شپش سر (نیت) روی مو منجر شود. خارش در ناحیه تناسلی باید به بررسی شپش خرچنگ یا تخمک آنها منجر شود. خاراندن می تواند به اندازه کافی شدید باشد که منجر به عفونت باکتریایی ثانویه در این مناطق شود.

علائم به زودی ظاهر می شوند؟

ممکن است دو تا سه هفته یا بیشتر طول بکشد تا فرد متوجه خارش شدید مرتبط با این آلودگی شود.

چه مدت فرد می تواند پدیکلوزیس را گسترش دهد؟

تا زمانی که شپش یا تخمک روی فرد یا لباس آلوده زنده بماند ، پدیکولوز می تواند گسترش یابد.

درمان پدیکولوز چیست؟

شامپوهای دارویی یا شستشوی کرم حاوی پیرترین یا پرمترین برای درمان افرادی که دارای شپش سر هستند ترجیح داده می شود. محصولات حاوی پیرترین ، پرمترین یا مالاتیون بدون نسخه در دسترس هستند ، اما محصولات حاوی لیندان یا مالاتیون تنها با تجویز پزشک در دسترس هستند. شامپوهای حاوی لیندان برای نوزادان ، کودکان خردسال ، زنان باردار ، زنان شیرده ، افراد مسن ، افراد مبتلا به HIV یا اختلالات تشنجی ، افرادی که دارای پوست بسیار تحریک شده یا زخم هایی هستند که لیدان در آن استفاده می شود و افرادی که وزن آنها کمتر از 110 است توصیه نمی شود. پوند درمان مجدد پس از 7 تا 10 روز اغلب توصیه می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ تخمکی زنده نمانده است. شانه های نیت موجود است که به حذف موهای زائد از مو کمک می کند. طبق دستورالعمل برچسب ، دوز و مدت درمان شامپو باید با دقت دنبال شود.

برای جلوگیری از گسترش پدیکلوزیس چه می توان کرد؟

از تماس فیزیکی با افراد آلوده و وسایل آنها به ویژه لباس ، سر و روتختی خودداری شود. آموزش بهداشت در مورد تاریخچه زندگی شپش ، درمان مناسب و اهمیت شستن لباس و ملافه در آب گرم یا خشک شویی برای از بین بردن شپش و تخم مرغ بسیار ارزشمند است. علاوه بر این ، بازرسی منظم کودکان از نظر شپش سر و در صورت نشان دادن بدن و لباس ، به ویژه کودکان در مدارس ، موسسات ، خانه های سالمندان و اردوگاه های تابستانی ، مهم است.