[ad_1]

وقتی Mac خود را روشن می کنید ، برنامه های مختلف ، افزونه ها و فرایندهای پس زمینه نامرئی به خودی خود شروع به کار می کنند. این معمولاً همان چیزی است که شما می خواهید ، اما بعضی اوقات می توانید موارد کامل شده ای را ببینید که اضافه کردن آنها را به خاطر نمی آورید. آنها از کجا آمده اند؟

از آنجا که چنین مواردی می توانند زمان راه اندازی Mac شما را افزایش دهند و عملکرد آن را کاهش دهند ، بنابراین باید مطمئن شوید که Mac فقط موارد مفید را برای شما بارگیری می کند. در اینجا یک مثال کوتاه از انواع مختلف عناصر راه اندازی و ورودی و نحوه مدیریت آنها آورده شده است.

عناصر ورودی

باز کن تنظیمات سیستم و کلیک کنید کاربران و گروه ها، سپس کلیک کنید موارد ورود بخش. لیستی از برنامه ها (و حتی پرونده ها و پوشه ها) را مشاهده خواهید کرد که با هر بار ورود به سیستم باز می شوند. این لیست برای هر حساب کاربری در Mac شما متفاوت است.

موارد معمولاً در این لیست قرار می گیرند زیرا برنامه ها آنها را به آن افزوده اند. اکثر برنامه هایی که این کار را انجام می دهند ابتدا از شما اجازه می گیرند یا در تنظیمات خود کادر تأیید “Open on login” یا موارد مشابه را دارند. در هر صورت ، می توانید با کلیک روی دکمه (+) موردی را به صورت دستی به لیست اضافه کنید یا با انتخاب آن و کلیک روی علامت منفی (-) ، موردی را حذف کنید.

IDG
هنگام ورود به سیستم ، همه موارد موجود در لیست موارد ورود به سیستم – چه توسط شما و چه از طریق برنامه اضافه شده باشد – به طور خودکار باز می شود.

پوشه StartupItems

نسخه های قبلی macOS به دو پوشه متکی بودند –/ کتابخانه / StartupItems و / سیستم / کتابخانه / StartupItems– هنگام شروع Mac ، مواردی را برای شارژ نگه دارید. اپل دیگر استفاده از StartupItems را توصیه نمی کند ، اما برخی از برنامه های قدیمی تر ممکن است هنوز از آنها استفاده کنند.

معمولاً مال شما / سیستم / کتابخانه / StartupItems پوشه باید خالی باشد اما اگر حاوی چیزی باشد که دیگر از آن استفاده نمی کنید ، می توانید مورد ناخواسته را به سطل آشغال بکشید تا از بارگیری خودکار دفعه بعدی که Mac را راه اندازی می کنید جلوگیری کنید.

شیاطین و عوامل را راه اندازی کنید

از زمان استفاده از سیستم عامل 10.4 Tiger ، اپل سازوكار دیگری را برای راه اندازی خودكار موارد در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است: راه اندازی دیمون ها و عوامل کنترل شده توسط launchd روند. این انعطاف پذیری بیشتری را برای توسعه دهندگان فراهم می کند ، اما از نظر کاربران شفافیت کمتری دارد.

به جای اینکه مستقیماً برنامه ها را باز کنید ، launchd اسناد .plist به صورت قالب بندی شده خاص را بارگیری می کند که نشان می دهد چه چیزی باید شروع شود و تحت چه شرایطی. بعضی اوقات این موارد شروع به طور مداوم در پس زمینه ، گاهی در فواصل زمانی مشخص ، و گاهی نیز در صورت لزوم اجرا می شوند – به عنوان مثال ، در پاسخ به رویدادی مانند تغییر در یک پرونده یا پوشه خاص – و سپس خارج می شوند.

پرونده های .plist که راه اندازی شده است می تواند هر پنج پوشه را اشغال کند و مکان آنها تعیین می کند که چه مواردی بارگیری می شوند و با چه امتیازاتی:

  • موارد موجود در / Library / LaunchDaemons و / System / Library / LaunchDaemons هنگام راه اندازی در Mac شما بارگیری می شوند و به عنوان root اجرا می شوند.

  • موارد موجود در / Library / LaunchAgents و / System / Library / LaunchAgents وقتی بارگیری می شوند همه جوره کاربر وارد سیستم می شود و به عنوان آن کاربر کار می کند.

  • موارد موجود در / کاربران /نام کاربری شما/ Library / LaunchAgents فقط زمانی بارگیری می شوند که کاربر خاصی وارد سیستم شود و به عنوان آن کاربر کار کند.

پرونده های سیستم را اصلاح نکنید: از این پنج پوشه ، هر دو در پوشه های / System (/ System / Library / LaunchDaemons و / System / Library / LaunchAgents) برای م componentsلفه هایی هستند که به عنوان بخشی از macOS قرار دارند و برای حذف یا تغییر آنها باید در مقابل وسوسه مقاومت کنید. ضروری است که Mac به درستی کار کند.

دیگران را به دلخواه تغییر دهید: به راحتی می توانید فایل ها را در پوشه های دیگر مرور کنید تا ببینید چه چیزی در آن قرار دارد. می توانید آنها را اصلاح کنید – به عنوان مثال ، برای غیرفعال کردن آنها یا تغییر در دفعات اجرا ، اما قبل از انجام این کار ، باید چند نکته را در مورد نحوه کار آنها درک کنید.

هنگامی که Mac خود را شروع می کنید یا وارد سیستم می شوید ، موارد راه اندازی در پوشه های مناسب وجود دارد متهم (یعنی در سیستم ثبت شده است) ، مگر اینکه پرچم Disabled تنظیم شده باشد. دستورالعمل های آنها تا زمان راه اندازی مجدد شما دنبال می شود ، حتی اگر کالای پرتاب را به سطل آشغال بکشید. برای دیدن لیستی از همه موارد بوت بارگیری شده در Mac خود ، باز کنید پایانه (در / برنامه ها / برنامه های کاربردی) و وارد کنید launchctl list و سپس Return را فشار دهید.

اگر می خواهید بدون نیاز به راه اندازی مجدد شروع یک مورد راه اندازی را متوقف کنید ، باز کنید پایانه و تایپ کنید launchctl unload به دنبال یک فاصله و مسیر کامل به عنصر شروع می شود. یک روش آسان برای افزودن مسیر کامل یک مورد ، کشیدن آن به پنجره ترمینال است) به عنوان مثال ، این دستور را انتخاب کنید:

launchctl unload ~/Library/LaunchAgents/com.apple.FolderActions.enabled.plist 

عامل راه اندازی را بارگیری می کند ، که اجازه می دهد اقدامات موجود در پوشه AppleScript. دستور را با تکرار کنید load بجای unload تا دوباره روشن شود.

از آنجا که اکثر موارد راه اندازی بر اساس یک برنامه یا بر اساس تقاضا اجرا می شوند و از آنجا که هر یک از آنها غیرفعال هستند ، وجود چیزی در یک پوشه لزوماً به معنای اجرای فرآیندی نیست که در حال حاضر مدیریت می کند. برای دیدن آنچه که در حال حاضر در حال اجرا است ، Activity Monitor را باز کنید ، اما بخاطر داشته باشید که نام فرآیند ، همانطور که در Activity Monitor نشان داده شده است ، ممکن است مانند نام فایل .plist نباشد که به macOS می گوید آن را شروع کند.

توضیحات دیگر برای فرآیندهای مرموز

اگرچه این روش ها متداول ترین راه های راه اندازی خودکار برنامه ها در macOS هستند ، اما تنها این روش ها نیستند. اگر روندی مرموز داشته باشید که در هیچ یک از این مکانها نتوانید آن را دنبال کنید ، این یکی از موارد زیر است:

پسوندهای هسته: برنامه های افزودنی هسته یا کلیدها در / System / Library / Extensions زندگی می کنند و هنگام راه اندازی بارگیری می شوند. آنها ویژگی های سطح پایین مانند پردازش صدا و اضافه کردن پشتیبانی از وسایل جانبی را ارائه می دهند. اکثر برنامه های موجود در Mac شما بخشی از macOS هستند. امن ترین راه برای حذف kext شخص ثالث اجرای یک نصب نصب شده توسط توسعه دهنده است.

تاج ها: Cron یک برنامه برنامه ریزی یونیکس است که در macOS تعبیه شده است. کم و بیش دیگر به نفع استفاده نمی شود launchdاما هرگز نمی دانید چه چیزی ممکن است در Mac وجود داشته باشد که از طریق به روزرسانی های زیاد یا اجرای نرم افزارهای قدیمی انجام شده است.

اسکریپتهای ورود به سیستم: اسکریپت های ورود به عنوان عناصر راه اندازی ، در نسخه های قدیمی macOS استفاده می شدند ، اما اکنون پس گرفته شده اند.

توجه: وقتی پس از کلیک کردن روی پیوندهای مقالات ما چیزی را خریداری می کنید ، ممکن است کمیسیون کمی بدست آوریم. برای اطلاعات بیشتر خط مشی شرکت ما را بخوانید.

[ad_2]

منبع: shogh-khabar.ir

ایندکسر