[ad_1]

همین چند سال پیش ، ما در مورد یک فناوری بی سیم آینده به شما گفتیم که Wi-Fi 6 نامیده می شود. در آن زمان ، چیزی که قبلاً به عنوان 802.11ax شناخته می شد اکنون نام کاربر پسندتری دارد و قبل از آن پیچیده بود. به استانداردهای Fi نام های مشابهی داده شده است: 802.11ac به Wi-Fi 5 ، 802.11n به Wi-Fi 4 و غیره تبدیل شده است.

و اکنون نامی حتی جدیدتر ، Wi-Fi 6E به دست ما رسیده است. به طور خلاصه ، این یک نسخه به روز شده Wi-Fi 6 است که شامل دسترسی به باند جدید 6 گیگاهرتز است. اما گرچه این فناوری جدید از طریق Wi-Fi 6 به ارمغان نمی آورد ، این فرکانس جدید می تواند معامله بزرگی باشد و تأثیر زیادی در آینده شبکه های بی سیم خواهد داشت.

چه خبر از این E است؟

باورش سخت است اما استاندارد Wi-Fi بیش از 20 سال است که از همان قطعات باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز استفاده کرده است! Wi-Fi 6 تازه ترین تلاش برای استفاده از پردازش خارق العاده برای پهنای باند بیشتر از آن و اطمینان بیشتر آن است.

در آوریل 2020 ، FCC گام مورد انتظار را برای ارائه طیف جدید بدون مجوز 1200 مگاهرتز در باند 6 گیگاهرتز برداشت ، طیف وسیع تری برای Wi-Fi از هر زمان دیگری. Wi-Fi 6E به سادگی اولین فناوری پشتیبانی از این فرکانس های رادیویی جدید است. این نام جدیدی به خود نگرفت زیرا در واقع یک فناوری جدید نیست – استانداردهای کدگذاری و اندازه بلوک و سایر موارد دقیقاً مشابه Wi-Fi 6 است.

به همین دلیل Wi-Fi 7 نامیده نمی شود که در غیر این صورت 802.11be شناخته می شود و تا چند سال دیگر همچنان در بازار موجود است. از آنجا که هنوز Wi-Fi 6 است ، Wi-Fi 6E همچنان به عنوان 802.11ax طبقه بندی می شود ، اما آنها “E” را در آنجا قرار داده اند تا مردم بدانند کدام محصولات می توانند از طیف جدید 6GHz استفاده کنند.

طیف بیشتر به معنی پهنای باند بیشتر است

بگذارید لحظه ای از نظر فنی دریافت کنیم: طیف جدید 1200 مگاهرتز در باند 6 گیگاهرتز به چهارده کانال 80 مگاهرتز و هفت کانال 160 مگاهرتز تقسیم شده است (با هم همپوشانی دارند). روترهای Wi-Fi 6E می توانند علاوه بر کانال های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز که از این کانال های جدید در دسترس هستند ، از این کانال های جدید استفاده کنند ، به این معنی که می توانند داده های بسیار بیشتری را همزمان انتقال دهند.

wifi 6e 6ghz اتحاد WiFi

پهنای باند چقدر بیشتر است؟ خوب ، این به روتر و دستگاه و ویژگی هایی که پشتیبانی می کنند بستگی دارد ، اما ما در مورد آن صحبت می کنیم مولتی گیگابیتی سرعت در پایان بالا. Wi-Fi 6E برای پشتیبانی از اینترنت آینده ، سرعتهای فعلی Wi-Fi را تنظیم می کند مسیر سریعتر از اینترنت ، که تقریباً به همه خانه ها وارد می شود.

از نظر فنی ، حد نظری بالای Wi-Fi 6E همان حد باند 5GHz در Wi-Fi 6 (9.6Gbps) است ، اما به احتمال زیاد یک روز این محدودیت ها را با طیف بزرگ 6GHz امتحان می کنید.

تداخل کمتر به معنای قابلیت اطمینان بهتر است

نکته مهم دیگر فروش Wi-Fi 6E این است که هیچ چیز دیگری در این محدوده برای مبارزه با آن وجود ندارد. با طیف های 2.5GHz و 5GHz Wif-Fi 6 شما باید با یک تن از شبکه های قدیمی Wi-Fi ، اجاق های مایکروویو مقابله کنید ، همانطور که می گویید ، Wi-Fi 6E از یک کانال بزرگ و گسترده برخوردار است. فن آوری های دیگری نیز در باند فرکانس 6 گیگاهرتز پخش می شوند ، اما با وجود تعداد زیادی کانال بزرگ برای کار ، کنترل فرکانس خودکار باید آسان باشد.

فرکانس های بالاتر نیز به معنای تأخیر کمتر است ، بنابراین Wi-FI شما می تواند به پاسخگویی شبکه کابل نزدیک شود. البته یک نکته منفی نیز وجود دارد: فرکانس های بالاتر نیز آنقدر زیاد یا از طریق دیوارها عبور نمی کنند ، بنابراین Wi-Fi 6E لزوماً هیچ پیشرفتی برای پوشش دادن Wi-Fi 6 معمولی ارائه نمی دهد.

Wi-Fi 6E چه زمانی در راه است؟

این دیگر اینجا است! امروز می توانید روترهای Wi-Fi 6E را از شرکت هایی مانند Linksys یا Netgear خریداری کنید. البته آنها بسیار جدید و بسیار گران قیمت هستند و تنها درصورت کمک به دستگاههایی که به آنها متصل می شوید (لپ تاپ ، تبلت ، تلفن ، کنسول بازی و …) از Wi-Fi 6E نیز پشتیبانی می کنند. و اکثر آنها این کار را نمی کنند ، از جمله جدیدترین آیفون ، آیپد و مک.

اپل همیشه اولین نفری نیست که از فناوری جدید Wi-Fi پشتیبانی می کند ، اما خیلی منتظر نمی ماند. از آنجایی که سامسونگ Galaxy S21 Ultra از پشتیبانی Wi-Fi 6E در تلفن های اندرویدی استفاده می کند ، این یک احتمال بسیار خوب است که آیفون 13 پرو (یا هر مدل از اواخر سال 2021) از Wi-Fi 6E پشتیبانی کند. Mac و iPad های سطح بالاتر که در نیمه دوم سال جاری به بازار عرضه شدند ، شانس زیادی برای پشتیبانی از آن دارند و همچنین اپل با آخرین فناوری بی سیم می تواند از آن پشتیبانی کند.

بنابراین ، اگر می خواهید روتر خود را به روز کنید ، ممکن است بخواهید کمی برای روترهای Wi-Fi 6E بخواهید تا هزینه آنها را کاهش دهد. Wi-Fi 6 عالی است ، اما Wi-Fi 6E حتی بهتر است و آخرین چیزی که می خواهید هنگام سرمایه گذاری در سیستم جدید Wi-Fi بخواهید ، پشیمانی خریدار است.

توجه: وقتی پس از کلیک کردن روی پیوندهای مقالات ما چیزی را خریداری می کنید ، ممکن است کمیسیون کمی بدست آوریم. برای اطلاعات بیشتر خط مشی شرکت ما را بخوانید.

[ad_2]

منبع: shogh-khabar.ir

ایندکسر