یکی از شرکت های تولید کننده لوازم دیجیتال و گوشی های هوشمند، شرکت شیائومی است. این شرکت یک کمپانی چینی است و در پکن قرار دارد. امروز، مدل های زیادی از برند شیائومی در بازار وجود دارد و این شرکت با تولید محصولاتی با کیفیت توانسته به یکی از رقبای شرکت های مطرحی هم چون سامسونگ تبدیل شود.

به دلیل قابلیت ها و امکانات خوبی که گوشی های تولید شده توسط این شرکت در اختیار کاربر قرار می دهد عده زیادی در سراسر دنیا از طرفداران آن محسوب می شوند.

یکی از امتیازاتی که گوشی های تولید شده توسط شیائومی دارد، کیفیت بالای دوربین تعبیه شده در آن است. این دوربین می تواند عکس هایی با کیفیت و با وضوح خوب در اختیارتان قرار دهد تا بتوانید با کمک آن آرشیو عکس هایتان را با تصاویری متفاوت و منحصر به فرد پر کنید.

تحریم شیائومی توسط آمریکا

یکی از تصمیماتی که دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری اش انجام داد، تحریم شرکت شیائومی بود. در طی این تصمیم ترامپ عنوان کرده بود که هیچ فردی حق ندارد در این شرکت سرمایه گذاری کند.

دلیل این کار ترامپ نیز به تصور وی مبنی بر اینکه شیائومی با ارتش کشور چین ارتباط دارد، بر می گشت. با قرار گرفتن شیائومی در لیست سیاه تحریم ها، تمام کسانی که در این شرکت سهام دارند باید سهم خود را بفروشند و این مورد می تواند خطر بزرگی برایش به شمار رود.

وقتی این اقدام علیه شیائومی صورت گرفت، این شرکت نیز بیانیه ای صادر کرد و در آن عنوان کرد که در حال انجام فعالیت در حیطه قانون است و با ارتش کشور چین نیز هیچ رابطه ای ندارد و به آن وابسته نیست. مدیران این شرکت اعلام کردند که تمام تلاش خود را به کار می برند تا از منافع سهامداران خود به خوبی محافظت کند.

بعد از اعلام این تحریم، شیائومی شکایتی را علیه آمریکا مطرح نمود و از دادگاه درخواست کرد تا دولت آمریکا را مجبور کند لیست سیاه را که با قانون اساسی در تضاد است را تغییر دهد.

شیائومی در تلاش است تا این تحریم برطرف شود؛ زیرا اعتقاد دارد که اگر این مساله ادامه پیدا کند ممکن است با خسارت های سنگین مالی رو به رو شود. برخی از محصولات این شرکت مانند پاور بانک و ردیاب تناسب اندام در امریکا فروش بالایی دارند و این می تواند باعث متضرر شدن این شرکت شود.

تحریم هوآوی توسط آمریکا

یکی دیگر از شرکت هایی که توسط دولت آمریکا تحریم شده است، شرکت هوآوی است. آمریکا 38 شرکتی که وابسته به این کمپانی بوده اند را تحریم کرده و علتی که برای این عمل عنوان کرده آن است که کمپانی های تحریم شده از شعبه های بین المللی استفاده کرده و سعی دارند تحریم ها را دور بزنند و از این طریق، تاثیر منفی بر روی صادرات محصولات شرکت های آمریکایی بگذارند.

آمریکایی ها عنوان می کنند که هوآی و تمام شرکت هایی که به آن وابسته هستند یک خطر بسیار جدی و خطرناک برای تکنولوژی و شرکت های آمریکایی فعال در این حوزه به شمار می روند. آنها با اعمال این تحریم ها قصد دارند از بروز این مشکل جلوگیری کنند. علاوه بر این، از آنجایی که شرکت هوآوی یک شرکت چینی است، دولت آمریکا تصور می کند که این شرکت مشکلات امنیتی برایش ایجاد می کنند.

گسترش استفاده از گوشی های چینی در سفرهای بین المللی

استفاده از گوشی های تولید شده توسط برندهای چینی در میان ایرانیان نیز گسترش بسیار زیادی یافته است. این حجم از گسترش در حالی است که طبق آخرین آمارها بسیاری از مسافرینی که با تور لحظه آخری دبی راهی این شهر شده اند یکی از گوشی های تولید چین را همراه خود داشته اند و به عنوان سوغات وارد ایران می کنند، این نشان دهنده آن است که این شرکت ها قدرتمند تر از همیشه در عرصه ارائه محصولات خود به بازارهای بین المللی موفق بوده اند.

ایندکسر